Sfaturi legate de caracter MF

Trash

Moderator: pvpgn_moderators

Locked
praf
antispam: No

Sfaturi legate de caracter MF

Post by praf » Tue Nov 16, 2010 10:51 am

Am o rugaminte desi nu stiu daca unii doresc sa ma ajute (pana la urma fiecare are un secret)
Pana acum pentru mf am folosit Soso light cu infinity si Soso cold.
Multa lume le foloseste dar cand vine vorba sa faci un WSK e cam greu.
Acum sunt in ''constructie'', vreau sa fac un carcter care sa se miste repede si sa nu intampin probleme in a curata tot WSK.
Niste sfaturi venite de la niste prieteni imi spun ca trebuie sa fac un Hamerdin.
Pe mine unu nu ma prea incanta ideea deoarce mi se pare putin cam dificil cu el (sau nam eu suficient skil)
Momentan ma bate gandu sa fac asa:

Assasin: pe light sentry + sclav cu infinity
Auradin: pe light + sclav cu infinity
Amazoana : pe light + sclav cu infinity

Orice as face ajung la infinity pentru mf

Asa cum am scris vreau sa fac mf repede si fara probleme.

Ps: imi cer scuze pentru eventualele greseli de scriere.

Shokat

Re: Sfaturi legate de caracter MF

Post by Shokat » Tue Nov 16, 2010 12:00 pm

Din putina experienta pe care o am, iti pot spune urmatoarele lucruri:

1. Hammerdin este cel mai potrivit pentru full clear de joc.
Nu exista imuni, prag de teleport destul de bun, 75% ctb, rezistente maxime, damage mare.

2. Trapsina nu iti recomand pentru mf. Desi se descurca excelent in anumite situatii (cow, nihlatak - omori un mob, pui un death sentry si moare tot ecranul :P ), se misca mai greu (daca folosesti skin / coh) sau faci rezistente mai greu (daca folosesti enigma).

3. Amazoana imbracata decent nu am avut niciodata. Nu pot sa-ti zic cum e, dar banuiesc ca are aceleasi probleme ca si assa.

4. Personal, soarca light mi se pare in continuare cea mai buna solutie. Damage mare, cu 105fcr te misti foarte repede, ai static.

5. Am vrut sa-mi fac si eu un ciocanar, dar pur si simplu nu e stilul meu preferat (asa ca am lasat-o balta).

Indiferent daca alegi assa, sorc light sau ama jave, vei fi dependent de sclav. De aceea e mai greu sa faci chaos (oblivion knight - iron maiden). Dar chiar si in aceste conditii, soarca are cele mai mari sanse sa-si salveze mercenarul, datorita vitezei de teleport.

Spui ca merge mai greu sa faci wsk cu sorc light. De ce? Mori tu sau sclavul?

Pe soarca mea am 30k dmg pe light, 2800 life cu boo, 9% ctb :D , 120 fcr (105 pt teleport si 117 pt lightning) si reusesc sa fac chaos / nihlatak / wsh / baal destul de repede.

Inca ceva. Eu nu fac mf decat in players 1. Nu am pitici si oricum sunt sigur ca s-ar misca dubios jocul cu 8 loadere deschise. Sunt multi care vor spune ca in joc full sansele de a gasi ceva bun sunt mai mari. Dar eu sunt de parere ca numai cu un h-din se merita mf in players 8. In rest dureaza prea mult si nu mai are rost.

Ca un top personal al preferintelor: Sorc Light > Hammerdin > assa Traps

praf

Post by praf » Tue Nov 16, 2010 12:55 pm

Problema la soarca light e si ea si sclavul.
Probabil nu folosesc eu ce trebuie...
Pe sclav am pus : infinity in cv eth + vampire gaze eth + stone 4000+defence (sa fac Forty?)
La asasina ma incanta foarte mult ideea cu death sentry.
Daca stau sa ma gandesc si Hammerdin-ul e dependent de sclav (insight) sta prost cu mana in majoritatea cazurilor.

Pe mine ma bate gandu sa fac si o asasina sa vad cum merge fata de soarca light.

Sincer sunt cam indecis...

time

Post by time » Tue Nov 16, 2010 8:03 pm

praf wrote:Problema la soarca light e si ea si sclavul.
Probabil nu folosesc eu ce trebuie...
Pe sclav am pus : infinity in cv eth + vampire gaze eth + stone 4000+defence (sa fac Forty?)
La asasina ma incanta foarte mult ideea cu death sentry.
Daca stau sa ma gandesc si Hammerdin-ul e dependent de sclav (insight) sta prost cu mana in majoritatea cazurilor.

Pe mine ma bate gandu sa fac si o asasina sa vad cum merge fata de soarca light.

Sincer sunt cam indecis...
1. La soso light nu ai nevoie de dmg pe mercenar. Te intereseaza Conviction aura, sa scapi de 99% din imuni si rezistente/defense/life/dmr pe mercenar! Personal recomand, Infinity+Corona+Leviathan!

2. Hammeredin`u nu este dependent de mercenar. Desigur e foarte comod sa ai Insight pe el, dar cu o potiune/doua de mana, eu iti fac un Baal Run! Faci usor 500+ mana (cu zaka-desigur multi prefera spirit!) si are un regen mai mult decat decent. Totusi trebuie sa ne amintim ca hammeredinu este practic un bug cand vine vorba de clasa Paladin. Desi nu primeste mana bonus extraordinar, multe iteme indicate pentru el iti dau mana stolen, si life stolen, pentru ca majoritatea skilurilor lui sunt de melee.
Paladinu nu primeste multa mana per level, mai exact 1.5 per point in energy si 1.5 per level. Cum nimeni nu baga in energy pentru ca este totusi un caracter care si tancheaza, ramanem in dificultate, pentru ca trebuie sa tii cont si de viata care iti scade (din fericire) in mod treptat, datorita defensului foarte bun, si/sau ctb`ului!

Nu e deranjul prea mare sa faci si o soarca light si o assasina pe traps/light, pentru ca in general au cam acelasi echipament. Desigur, o enigma nu strica niciodata, dar in definitiv nu-i vad rostul. Folosesc un necro summon, si indoi tot hell`u, si dropurile sunt mult mai consistente si mai bune decat zecile de runuri pe care le fac cu paladinu, pentru ca da... Blessed Hammer e un skill kinda gay. In majoritatea timpului ajungi sa te rogi de el, sa dea in monstrii si nu pe langa!

praf

Post by praf » Wed Nov 17, 2010 10:00 am

Ce tare ai fost la faza cu ''te rogi de el''.
Intradevar asa e si asta ma scoate din pepeni.
Eu vreau un caracter cu, care sa fac curatenie generala in WSK.
Nu am nevoie de enigma....o iau de la un capat si pana la final o iau la picior.
Pentru uni pare nebunie dar daca vreau sa fac ball...sau contesa sau etc atunci fac cu soarca.
Si sunt cam hotarat ce vreau sa fac:
Prima data fac o assasina cu infinity pe sclav.
Apropo am vazut ca nu prea se gasesc gheare 3/3 sau 2sk/3ls .... shokat ai la trade ca tu ai assasina?

Ma apuc si de o amazoana.
Si o sa incerc si eu time sa fac un necro pe summon.

Pana la urma vad eu ce iasa :)

Shokat

Post by Shokat » Wed Nov 17, 2010 10:14 am

praf wrote:gheare 3/3 sau 2sk/3ls .... shokat ai la trade ca tu ai assasina?
Nu am la trade. De fapt, caut si eu inca o gheara. Sunt foarte rare pe un server mai putin populat. Am facut peste 5000 de Anya pana acum, dar nu am gasit nimic interesant.

Pentru inceput, Bartucs sunt mai mult decat suficiente.

Bartuc > Gheare 3 traps.

praf

Post by praf » Wed Nov 17, 2010 10:33 am

Am gasit eu aseara 2 to assasin sk....dar dadea altceva nu LS....

time

Post by time » Wed Nov 17, 2010 11:06 am

Shokat wrote: Bartuc > Gheare 3 traps.
Da si nu prea.. o gheara 3 traps/2 sockets, poate fi mai benefica in unele situatii, defapt in majoritatea cazurilor.
de la bartuc important e FHR`ul, care in dual il duce la 60% si daca bagi si dancere in picioare
faci un FHR de toata frumusetea, care este putin peste pragul de 86%, necesar pentru 4 frames! Desi pentru o casterita, toate chestiunile astea sunt cam inutile...

Pe de alta parte pierzi dmg, si posibilitatea de-a mai ridica rezistentele alea (chiar daca atingi 75% pe hell, stacarea lor nu strica niciodata!). Cea mai mare prostie pe care am tot intalnit-o pe toate serverele de pe la noi e ca majoritatea prefera sa nu bage str, sau str si dex (depinde caz) pentru a pompa tot in vitality, chestie care este perfect idioata cand ei ajung sa tina charms de str, desi un smc de 2 str, putea fi un smc de 20 life.. acelasi 20 life care nu ai cum sa-l scoti din 2 stats "economisite" de la str, si bagate in vitality!

Decat sa tii bartuce, sau bartuc+ gheara skill, mai bine ai baga hoto+spirit!

Dar trebuie sa te gandesti si la ctb'u ala, nu!? well.. nu prea!

Image

aici am echipat o assasina de lvl 99 pentru a vedea cu ce str/dex iese dupa ce urmatoarele iteme au fost puse pe ea:
shako
mara
enigma bp (se poate si in altceva - are 82 str fara eni) => 156 str
magefist
raven 20
SOJ
arach
sands 15 str eth - 70 rez
torch 20/20
annihilus 20/20

Ajunge pe hell cu rezisturile urmatoare:
0
0
0
70

Si aici apar si problemele, chiar cu doua gheare care sunt socketate cu 4 jewels de 15 rez, ajungem la:
60
60
60
130

chestie care poate fi mult mai usor de suportat, mai ales daca ii bagi niste charms de rez, fie ele 15[+]hp + rez 5[+]single, sau all rez!

cu hoto 40 + spirit:
0+40+0= 40
0+40+35= 75
0+40+35= 75
70+40+35= 145

sau poti face ceva frumos si baga sanctuary:
40+70=110
40+70=110
40+70=110
110+70=180

acum nu stiu cum se baga si fade in chestia asta, dar + inca intre 60 si 80 % la rezistente iar nu strica. De asemenea nu am adaugat socketul din Shako, sau daca e vb de vreo casca de assasina cu rezistente +str, dex...

Cert e ca e foarte dificil (din punctul meu de vedere cel putin) sa atingi pragul de 75% pe hell daca poti bartuce, iar o gheara rara cu 2 assasin/3 ls nu te ajuta foarte mult, pentru ca ia un singur socket, si rareori da rezistente ca proprietate nativa!

Assasina are multe posibilitati sa fie defensiva: DMR de pe fade, CTB mare pe dual claw, are tank bun si +2 hp per lvl, cu 3 life per point in vita, chestie care se traduce in 306 life la lvl 99 fara iteme, chestie care are sens atunci cand o faci pe martial arts, nu cand stai la loc sigur si dai cu traps...

Dunno, pentru un build ieftin, prefer sa caut pe la vendori gheare 3 traps pentru a scoate cu 2 sockets, cel putin pana ma decid ce scut sa tin cu hoto ala!

Shokat

Post by Shokat » Wed Nov 17, 2010 12:05 pm

Cand am spus ca bartuc > gheara 3 traps, m-am referit strict la +2 assa skill > + 3 traps

Cele 2 puncte in plus pe Shadow sunt esentiale pentru a atinge + 17 in shadow master, Burst of speed si weapon Block (cu un singur punct bagat in fiecare).

Pragul de 48 fhr este suficient pentru pve / pvp.

Se pot face +175 all rez din gear chiar si cu gheare (1 sock). In cazul in care este nevoie de stack se poate tine fade (+ 60-63 all rez)

30 anya, 20 torch, 10-20 anni, 30 mara, 15 shako, 30 gheare = 135-145 in functie de anni + inel fcr rez + charms 20 life + rez

Ctb-ul este extrem de important pentru pvp, iar pentru pve ajuta in unele situatii (in mod special block-ul de gheare)

Cu gear-ul pe care l-ai folosit, ajungi la 20 fcr (cu dual claw). Bp-urile de fcr sunt extrem de mari pentru assa. Intr-adevar se merita hoto + spirit (sau alt scut, cum ai zis).

La prima vedere, combinatia Hoto + spirit detine toate avantajele: Fcr / Fhr / rez.

Ce pierzi este damage (5 all skills cu hoto spirit vs. 4 assa + 6 ls = ~1300 dmg pe LS) si ctb.
Deasemenea este mai greu sa ajungi la 156 str. Eu personal am 137 acum (fara anni)
Intr-adevar sunt destui care folosesc sc-uri 2 str / 2 dex fara sa-si dea seama ca pierd mult hp in felul acesta.

De asemenea exista gheare 2 assa 3 ls, albastre, care pot lua 2 sockete, cat si gheare rare 2 assa 3 ls care pot lua sufix de 2 sockete (pe langa Witch-Hunter)

In concluzie, Praf, daca tot ai zis ca mergi pe jos, uita de enigma si pune Coh.

Build-ul meu (enigma + dual claw + inel fcr) este atat pentru pve cat si pentru pvp (chiar daca nu am facut niciun duel pana acum aici, dar am capatat ceva experienta cu assa pe GS2)

Oricum, ca la orice alt joc, fiecare build difera de la un player la altul. Parerea mea este sa incerci mai multe variante pana ajungi la una care te multumeste. Eu zic ca nu exista build sau gear complet gresit gresit. Fiecare foloseste itemele + gear-ul cu care are cea mai buna performanta pve / pvp.

In concluzie, daca assa pe care o faci este strict pentru mf, poti merge pe varianta lui Time cu Hoto + Spirit.

Dar inainte de toate iti recomand sa o faci in hero editor, sa vezi cum ti se pare. Eu raman la parerea ca merge mai greu decat cu sorc light. Oricum bafta si vezi tu ce iese :)
Last edited by Shokat on Wed Nov 17, 2010 3:52 pm, edited 2 times in total.

praf

Post by praf » Wed Nov 17, 2010 12:29 pm

Da intradevar depinde de la fiecare la fiecare...ce iteme foloseste ce stats pune etc.. la fel cum am nimerit eu o soarca fire cu care rupeam amazoanele, nici macar nu ma teleportam...
Sper sa imi reuseasca...in seara asta cresc asasina.

praf

Post by praf » Wed Nov 17, 2010 7:31 pm

@ shok
Sa vezi tu pret pe gheara daca scoate cineva vreuna la trade ...mie frica sa ma gandesc

@time
Daca nu e cu suparare cand faci necro sa imi zici si mie sa vin cu tine la un MF sa vad cum merge...sunt tare curios.

time

Post by time » Wed Nov 17, 2010 8:17 pm

praf wrote:
@time
Daca nu e cu suparare cand faci necro sa imi zici si mie sa vin cu tine la un MF sa vad cum merge...sunt tare curios.
Necromacerul este facut, are lvl 88 si este echipat destul de bine. Dar trebuie mentionat ca ai nevoie de multe puncte in skills (GC+Summon, torch/annihilus/SoJ/helmet 3 summon, mara sau amu 3 summon+, si neparat un Beast in mana. Altfel piezi din inertie!

Am facut si Hell Baal Run in players 8, si pot sa zic ca este unul ditre cele mai bune caractere in aceasta postura. Nu omoara la fel ca o soso light, nici ca un hammeredin.. la naiba, poate si o amazoana sau o assasina face o impresie mai buna, dar avand in vedere factorul sigurantei sporite si a-l comoditatii, necromancerul este intotdeauna o alegere inspirata! Trebuie doar sa mai dai un curse din cand in cand, si poate un Corpse expl.

Am ceva frw, dar as vrea sa pompez acest atribut cat mai mult. Folosesc boneflame, care e zic eu cea mai buna alegere. Nu numai ca-ti da 20 FRW, dar ai 3 skiluri + niste rezistente!

A da, aproape cam uitat, am Infinity pe el. Te ajuta la magi:
am rippuit o versiune pt single player. Are exact itemele pe care le are si pe bnet (fortitude eth este pus cu hero editor thou :lol: )
Attachments
omen_d2_char_necro.rar
diablo 2 character necromancer summoning
(17.26 KiB) Downloaded 127 times

praf

Post by praf » Wed Nov 17, 2010 8:28 pm

Mersi abia astept acasa sa il vad :D

[DmG]Sabrossa

Post by [DmG]Sabrossa » Fri Mar 25, 2011 2:50 pm

salutare, si ama jave e nesimtita rau pvm, cu sclav infinity+ armura 2 assa+ casca oprhan pe el (jwl ias ed sau ias all rez)

Am avut ama(sau mai am, nu stiu ca n-am mai jucat de mult p-aici) cu :

diadem
highlords
2 bk
arahnid/nosferatu/tg
titane eth
spirit(chiar si eth pt ca te feresti mult)
magefist/bloodfist
sands/dancere/wartravelere
enigma

si ca charms, 5-6 sk's 3x life, anni si torch restu umplii cu ce mai ai nevoie pt praguri fhr/rez.

n-am detaliat si nici nu stiu cat de tanc e insa stiu ca n-aveam probleme pvm, mai ales la bunii tovarasi Souls care ne mananca sufletu tuturor. :roll:
Image

Locked