Patch nou, Realm nou, Reset pe cel actual?!

Trash

Moderator: pvpgn_moderators

Locked

Realm nou cu patch nou?

Da, prefer un patch nou!
4
57%
Nu, imi place patchul MaxNet!
3
43%
Indecis...
0
No votes

Total votes: 7

time
antispam: No

Patch nou, Realm nou, Reset pe cel actual?!

Post by time » Mon Nov 10, 2014 11:32 pm

Mi s-a recomandat sa facilitez, daca este cu putinta, fie un reset + modificare drop, fie un Realm nou care sa functioneze pe langa cel actual, de preferinta cu un patch care sa ofere printre altele un stash si un inventory mai mare.

Ce trebuie stiut inainte de asta:

- Nu eu ma ocup de server, drept urmare tot ce vorbim noi aici si ulterior decide se poate sau nu materializa;

- Nu avem pe nimeni care sa se ocupe de patch, astfel patchul trebuie sa existe deja, sau va trebui sa gasim in timp util pe cineva care sa se ocupe de asta;

- Si nu in ultimul rand trebuie sa va dati interesul prin a promova serverul/noul realm si a aduce noi jucatori pe server (pe alte forumuri pe care activati, pe facebook, pe IM, etc). Astfel nici ca mai are rost sa ne apucam de treaba.

In cateva cuvinte, ce vreti, reset pe realmul actual, realm nou + patch nou (si daca da, ce patch, propuneti unul, justificati-l, elaborati...). Deasemenea daca patchul propus are dropul fie prea mare fie prea mic, cum doriti sa fie modificate rate-urile.

ngame

Re: Patch nou, Realm nou, Reset pe cel actual?!

Post by ngame » Tue Nov 11, 2014 12:27 am

da treb alt patch

mstar

Post by mstar » Wed Nov 12, 2014 1:23 am

Patchul existent ca rate de drop este ok la:
-rune; iteme unique;
Nu este ok la:
-iteme albe ; iteme elite unique(pindle drop); iteme de seturi( folosibile ex:set soarca tal rasha ,set nec trangoul, gloves in special nu junk)

Pe langa patchul actual ar prinde bine modificari dupa cum urmeaza:
- drop rate mai mare pindle
- drop rate iteme albe socketabile
- drop rate charms (skillers)
- stash increase 1-2 pagini
- cube increase dublu sau triplu
- formula de spown uber diablo (cat mai putine soaje 5 maxim 10)
- XP gain ceva mai mare
Mentionez ca nu am habar cum sa fac asta :| dar daca nu ne abatem prea mult de la stilul original d2 1.13c adica iteme editate altele decat cele existente, in rest e parfum.
Image

bigfellah27

Post by bigfellah27 » Mon Nov 17, 2014 4:09 pm

Mie imi place actualul, cu toate ca nu gasesc un flail sa-mi trag un nenorocit de hoto :))
/w bigfellah27

mit0

Post by mit0 » Tue Nov 18, 2014 11:36 pm

Trebuie sa pice si ceva greu pe server sa se echilibreze cu dropul si xp-ul marit.:P

time

Post by time » Wed Nov 19, 2014 11:05 am

Procesul dureaza. Eu nu inteleg de ce sunteti atat de impacientati. De aia am si facut topicul asta, sa discutam, nu sa va gasiti doi, trei care vreti reset in secunda urmatoare.
Resetul nu depinde de mine, cel putin nu pe partea tehnica, de aia am si mentionat acolo ca nu eu ma ocup de server si putem sau nu avea parte de schimbarile dorite, iar daca acestea se vor materializa nu putem controla cand ele se vor produce. Dincolo de partea administrativa, nu am nici o putere.
Am anuntat ca vreti restart. Astept raspuns. De indata ce mi se ofera, veti afla si voi.

mit0

Post by mit0 » Wed Nov 19, 2014 12:00 pm

Pai 2 sau 3 mai suntem activi pe server si vrem sa schimbam asta.Speram ca restartul sa ne aduca mai multi playeri.Imediat dupa restart o sa facem reclama toti 3 si speram sa aducem cati mai multi prieteni aici.

bigfellah27

Post by bigfellah27 » Thu Nov 20, 2014 6:52 pm

Cred ca s-a produs o extorsiune...dincolo de fluctuatiile ping-ului si rollback-urile nasoale, am facut azi in jur de 50contese si de vreo 20 de ori nici macar n-a picat runa, iar cand a picat, n-a trecut de shael (13). That's not right, something is fucked up around here!
/w bigfellah27

time

Post by time » Thu Nov 20, 2014 9:01 pm

Daca facem rost de un patch deschidem si al doilea realm. Asa ca punetiva pe cautat. De mentionat faptul ca patchurile de pe alte servere, cel putin alea care le descarcati voi nu contin modificarile (cel putin nu toate) pe care le vedeti cand jucati pe serverul respectiv, asa ca nu are rost sa propuneti un patch pe partea de client, pentru ca nu este bun pe partea de server. O sa caut si eu, si vom discuta specificatiile fiecaruia pe un topic separat unde vom si propune si vota numele noului realm. In principiu un patch cu stash si inventory marit, pentru ca asta cauta mai nou cei inca interesati de Diablo II.

Drept urmare, restart la realmul actual si alt realm on cand gasim un patch potrivit pentru al doilea realm. Dupa cum ziceam o sa fac un topic separat pentru treaba asta, fiti cu ochii pe categoria Diablo.

time

Post by time » Thu Nov 20, 2014 9:06 pm

bigfellah27 wrote:Cred ca s-a produs o extorsiune...dincolo de fluctuatiile ping-ului si rollback-urile nasoale, am facut azi in jur de 50contese si de vreo 20 de ori nici macar n-a picat runa, iar cand a picat, n-a trecut de shael (13). That's not right, something is fucked up around here!
Dropul este putin distorsionat, adica este marita runa maxima care iti poate pica din Countess din table-ul ei obligatoriu de drop la rune, nu afecteaza dropul general de rune din oricie mob, inclusiv Countess. Pe scurt, are doua tabele, unu care este general pentru fiecare monstru si in functie de level, dar care este foarte rar, si unul care ofera o runa dintr-un alt tabel prestabil. Din cate observ, acest tabel a fost imbogatit cu rune pana la Lo (in mod normal este pana la Gul), dar sansele ca o runa mare, adica Lem, Pul, etc sunt cam aceleasi. Ce vreau sa zic e ca intradevar sansele sunt infime la runele mari, exact cum ar fi pe Blizzlike sau x1, numai ca pe langa runa maxima de acolo, Gul ai cam aceleasi sanase sa pice si Vex, Ohm sau Lo. Nu stiu exact ce s-a intamplat cu patchul de acum, pentru ca nu ma aflam pe server cand s-a introdus.

Oricum patchul va ramane in stadiul actual, cel putin pana gasim pe cineva sa umble la tabelurile respective (poate ma apuc eu cand am timp si chef sa vad cum se face si asta), dar daca facem alt realm oricum majoritatea o sa joace acolo, deci nu e graba.

mit0

Post by mit0 » Fri Nov 21, 2014 1:00 pm

La cat dureaza pana se va da restart pe patchul actual sau pana se va deschide al doilea realm, incep sa-mi pierd entuziazmul si rabdarea.
Cred ca maxnet o sa ramana tot k pana acum fara playeri.
Pacat de server.

time

Post by time » Fri Nov 21, 2014 9:08 pm

Serverul se simte si mai bine daca nu joaca nimeni pe el, si cand zic server ma refer desigur la PC-ul care-l hosteaza. Deci nu-ti face griji de starea sa. Asta una la mana, si doi, MaxNet nu a fost dintotdeauna "fara playeri", au fost momente cand era destul de populat (cat se putea la vremea respectiva).

Problema e ca tu nu ai nici rabdare nici entuziasm in legatura cu serverul asta. Pentru ca vrei reset sau realm nou peste noapte, chestie care nu se poate aici, si e aiurea s-o ceri oriunde. In fine, daca tot am zis ca o sa se faca, o sa fie, cu sau fara tine pe server.

Asteptam in continuare propunerile voastre pe topicul urmator: viewtopic.php?f=21&t=4766

Acest topic si-a indeplinit scopul, discutiile vor continua acolo.

Locked